همه چیز درباره صفحه آرایی و طراحی مجله

صفحه آرایی مجله یا طراحی مجله معمولا تخصصی است و مخاطبانی خاصی دارد ولی مخاطب روزنامه‌ها عام هستند.قطع مجله از روزنامه کوچکتر است و شیرازه و نوعی صحافی دارد ولی ورق‌های روزنامه را بدون دوخت لابه لای هم میگذارند. تاریخ استفاده از یک مجله نیز با روزنامه متفاوت است. مجله فقط برای یک روز نیست و در برخی موارد آنها را جمع آوری و آرشیو می‌کنند تا بتوان به عنوان مرجع از آنها استفاده کرد.

مفاهیم خام مجلات معمولا مقالات مختلفی هستند که به صورت دست نویس یا تایپ شده و یا فایل به همراه عکس‌ها جداول و طراحی‌ها تحویل می‌شوند. فرایند صفحه آرایی در واقع کار روی این مواد خام است به گونه‌ای که آنها را به صورت یک مجموعه هماهنگ درآورد تا مخاطب بتواند با آنها ارتباط برقرار کند. 

 صفحه آرایی مجله ها را می‌توان به چند گروه تقسیم کرد

مجلات مصرف کننده

مخاطبان این نوع مجلات عمومی‌تر هستند و به علت علاقه به موضوع و محتوای سرگرم کننده و یا آموزشی آن‌ها را خریداری می‌کنند.

مجلات تخصصی

این نوع مجلات به صورت حرفه‌ای در یک زمینه خاصی می‌پردازند. مانند کشاورزی، پزشکی، گرافیک، اقتصاد و…

مجلات داخلی

مجلاتی هستند که در سازمان‌ها، شرکت‌ها، ادارات و یا دانشگاه‌ها منتشر می‌شوند و موضوع آنها اطلاع‌رسانی در مورد فعالیت‌های مجموعه می‌باشد.

نکات قابل توجه برای صفحه آرایی مجله

با توجه به اینکه صفحه آرایی مجلات نیاز به ذوق هنری بسیاری دارد، اما نباید قوانینی را که برای انجام درست صفحه آرایی در مجلات وجود دارد نادیده بگیریم. این دستورالعمل‌ها و قوانین برای انجام صفحه آرایی به صورت تجربی و بر اساس حدس و گمان نوشته نشده است، بله در پس هر استدلالی یک منطق و قانون خاص وجود دارد.

تاثیر مطالب بر صفحه آرایی مجله

در قوانین و دستورالعمل‌هایی که برای نشریات مقرر شده است. مجله در حقیقت به نشریه‌ای گفته می‌شود که، در طول یک ماه تنها یک‌بار انتشار پیدا می‌کند. بر خلاف نشریه‌های دیگر جلد مجله، از تیترهایی از مطالبی که در مجله ارائه شده است برخوردار می‌باشد و شما تنها با مشاهده جلد رویی مجله می‌توانید تا حدودی از مطالبی که درون مجله وجود دارد آگاه شوید.

مجله از مطالبی به هم پیوسته در قالب داستان مانند که هر ماه منتشر می‌شود پیروی می‌کند، این مطالب می‌تواند در مورد موضوعات و اجناس متفاوت نوشته شود. به عنوان مثال مجله ویژگی‌های چندین جنس مانند گوشی موبایل را در کنار یکدیگر قرار می‌دهد و به نقد و بررسی آن‌ها می‌پردازد. اما صفحه آرایی نشریه به گونه‌ای است، که در هر شماره و صفحه مطالب متفاوتی را ارائه می‌کند. در حقیقت پس از انتشار هر جلد از مجله، باید در انتظار جلد بعدی مجله برای تکمیل مطالب جلد قبلی منتظر بمانید.

در تعریف قانونی که برای مجله ارائه شده است “مجله” را در قالب یک نشریه در قالب مطالب گوناگون سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و یا حتی ادبی می‌داند، در حقیقت مجله با چیدمان دقیق و مناسب مطالب گاهی می‌تواند نقد و بررسی دو مطلب کاملاً متفاوت و متضاد را در قالب یک داستان ارائه کند. در حقیقت مهم‌ترین نکته در صفحه آرایی مجله توجه به ویژگی‌های ظاهری و استفاده از رنگ‌بندی‌های مناسب در طراحی قسمت‌های مختلف و صفحات گوناگون مجله است، اما فراموش نکنید که مطالب یک مجله نیز برای جلب توجه مخاطب باید از انسجام لازم برخوردار باشد. یکی از مهم‌ترین نکاتی که در طراحی اشکال و صفحه آرایی مجله باید مورد توجه قرار دهید، قابلیت لی آوت می‌باشد، این قابلیت به معنای ارائه مطالب گوناگون در قالب تصویرهای مناسب و با استفاده از طراحی بصری است.

عناصری که برای طراحی اشکال و صفحه آرایی مجله در نظر گرفته می‌شود، باید از قواعد و قوانینی که برای تصویر آرایی مجلات مدون شده است پیروی کند. طراحی جلد مجله، عنوان مجله، تیترها، سر تیترها، ستون‌بندی‌های مناسب، همه و همه در کنار هم می‌تواند یک مجله با کیفیت و مخاطب پسند را به وجود بیاورد.

ویژگی‌های طراحی مجله‌

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها در صفحه آرایی مجلات، پوسته بودن مطالب و چگونگی قرارگیری صفحات در کنار یکدیگر است. زیرا بسته به‌اندازه­ای که برای ورق‌های مجله در نظر گرفته می‌شود، مطالب گوناگونی می‌تواند در مجله قرار بگیرد و بنا بر نیاز مخاطبان پس از چاپ مجله روانه بازار شود، اگر چه ممکن است که مجله تنها برای قشر خاصی به چاپ برسد. اما بیشتر مجله‌ها برای استفاده کلیه مردم طراحی می‌شوند و بیشتر مطالب عمومی درون آن‌ها نوشته می‌شود.

در واقع نویسنده مجله باید مطالب را به گونه‌ای بنویسد که بتواند حالت محاوره را با مخاطب مورد نظر حفظ کند، به طوری که مطالب به گونه‌ای نوشته شود که مخاطب احساس کند با نویسنده مطالب به صورت رو در رو در حالت گفتگو است و اخبار گوناگون را از زبان او می‌شنود.

این شیوه‌ی گفتاری امکان برقراری ارتباطی بیشتری را برای خواننده با مجله فراهم می‌کند، به گونه‌ای که فرد ساعت‌ها بتواند مطالب گوناگون مجله را مطالعه کند، اما دچار حس یکنواختی و خستگی نشود.

صفحه آرایی مجله، به همراه جلوه‌های بصری به کاررفته در آن با صفحه بندی نشریه‌ها متفاوت است. به گونه‌ای که در مجلات کمتر در رابطه با نرخ سکه و طلا و نوسانات بازار بورس مطالبی دیده می‌شود.

هر چند مجلاتی وجود دارد که به صورت تخصصی این گونه مطالب را مورد بررسی قرار می‌دهد، اما در مجلاتی که برای عموم مردم منتشر می‌شود، این گونه مطالبی کمتر دیده می‌شود و بیشتر انعکاس خبرهای مختلف و مطالب سرگرم کننده برای مخاطبان ارائه می‌شود.

مجلات بنا بر اینکه توسط یک سرمایه گذار شخصی و با استخدام نیروهای متخصص طراحی شده و روانه بازار می‌شود، می‌تواند در قالب مجله‌های گوناگون علمی، فرهنگی، خبری، تخصصی و… به چاپ برسد. هر چند میزان دوام و پایداری عمر مجله وابسته به پذیرش آن از سوی مخاطبان و ادامه سرمایه گذاری فرد بنیان‌گذار مجله دارد.

چرا که در صورت چاپ شماره‌های متفاوت مجله، اگر میزان فروش مجله به تعداد حد نصاب مورد نظر نرسد، امکان دارد که سرمایه گذار مجله از ادامه چاپ آن منصرف شود و دیگر هیچ هزینه‌ای برای چاپ شماره‌های بعدی مجله پرداخت نکند.

چگونگی طراحی نشریه

برای صفحه آرایی مجله باید از چگونگی انتخاب مطالب متنوع ارائه شده در آن و چگونگی نگارش مطالب برای مجله آگاهی کامل داشته باشید. در واقع مجله از دو بخش “فرم” و ” محتوا” تشکیل می‌شود، که فرم به شکل و نحوه‌ی ارائه مطالب مندرج در مجله گفته می‌شود و محتوا به پیامی که مجله قصد انتقال آن به مخاطب را دارد اختصاص داده می‌شود.

برای طراحی مجله باید از عناصر گرافیکی متنوع و جذاب برای جلب توجه بیشتر مخاطب استفاده شود، زیرا بدون طراحی جلوه‌های رنگی مناسب و استفاده از تصاویر متنوع، مجله جذابیت خاصی را برای مطالعه مخاطبان نخواهد داشت.

بنابراین بنا بر نوع مطالبی که قرار است در مجله ارائه شود، باید تصاویر مناسب و طراحی‌های رنگی باکیفیت برای مجله در نظر گرفته شود تا مجله از حالت خشک و ساده بودن درآمده و برای مطالعه مخاطبان جذب باشد. ویدیو و مطلبآموزش صفحه آرایی را حتما مطالعه بفرمایید.

برای اینکه بتوانید یک مجله مناسب را به چاپ برسانید، باید مطالبی را که در شماره‌های مختلف ارائه می‌کنید، به خوبی به هم پیوند بزنید. زیرا بعد از مطالعه هر جلد از مجله، مخاطب منتظر است تا در جلد بعد ادامه مطالب جلد قبلی مجله را مورد مطالعه قرار دهد.

از این رو هر اندازه که مطالب مجله از یکدست و منسجم بودن بیشتری برخوردار باشد، مخاطب علاقه بیشتری به مطالعه مجله پیدا می‌کند و مجله مورد نظر نیز جز مجله‌های موفق چاپ شده به حساب خواهد آمد.

در بیشتر کشورهای دنیا، برای چاپ مجله‌های قوی و مخاطب پسند از یک فرد تحت عنوان کارگردان هنری بهره می‌گیرند. کارگردان هنری با نظارت بر گروهی که مسئولیت طراحی گرافیکی مجله را بر عهده دارند، سعی در هر چه بهتر شدن مجله می‌نماید.

امروزه بیشتر مجله‌های مطرح دنیا از افرادی تحت عنوان کارگردان هنری، دبیر صفحات، سردبیر و… استفاده می‌کنند، تا بتواند مجله‌ای با کیفیت مناسب را روانه بازار کنند و از رقبا در زمینه فروش مجله پیشی بگیرند.

 بعد از انجام طراحی گرافیکی و صفحه بندی، نوبت به چگونگی ارائه مطالب در مجله می‌رسد. توجه داشته باشید که، هر چقدر هم مجله شما جذاب و زیبا باشد اما از مطالب جدید و بروز برخوردار نباشد، کاربر هیچ علاقه‌ای به مطالعه آن نخواهد داشت.

از این رو از مطالب جدید و امروزی استفاده کنید و در انجام نقد و بررسی‌ها جانب اعتدال را رعایت کنید، تا بتوانید مخاطبان بیشتری را برای مطالعه مجله مورد نظر جذب نمایید.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که بسیاری از مجلات در انتشار شماره‌های متعددشان نادیده می‌گیرند، انجام تغییرات آهسته و پیوسته در مجله است. به گونه‌ای که اگر شما به یک‌باره از صفحه آرایی مجله تا طرح روی جلد و پوستگی مطالب را در مجله تغییر دهید، قطعاً مخاطبانتان را به‌زودی از دست خواهید داد.

از این رو به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای انجام تغییرات در مجله، عجله‌ای نداشته باشید و تا حد امکان آهسته و پیوسته قسمت‌های مختلف مجله را تغییر دهید.

شیوه نام‌گذاری مجله‌

برای نام‌گذاری یک مجله، به خاطر داشته باشید که همه مردم مجله شما را با این نام خواهند شناخت. از این رو به شما توصیه می‌کنیم که از یک نام یا علامت تجاری برای نام‌گذاری مجله استفاده کنید.

نام مجله در روی جلد مجله و در سمت راست قرار خواهد گرفت و در اولین نگام مخاطب به این نام نگاه خواهد کرد. بنابراین اگر از جلوه‌های بصری و یا لوگوهای زیبا برای نام‌گذاری مجله استفاده می‌کنید، جلوه زیبا شناسی را رعایت کنید، تا مخاطب در هنگام دیدن آرم مجله جذب مطالعه مطالب درون مجله شود.

نکات قابل توجه در نام‌گذاری مجلات

 • در نام‌گذاری مجله، باید این نکته را فراموش نکنید که نام انتخابی، به صورت همیشگی بر روی مجله چاپ خواهد شد و بعد از چاپ اولین سری از مجله دیگر به سادگی قادر به تغییر آن نخواهید بود. از این رو سعی کنید نام انتخابی علاوه بر زیبا بودن از هماهنگی لازم با اندازه مجله و دیگر قسمت‌های روی جلد مجله برخوردار باشد. (نمونه طرح جلد مجله)
 • در هنگام نام مجله نیازی به حروف‌چینی‌های چاپی نخواهد بود، یک نام طراحی‌شده‌ی گرافیکی زیبا از نام‌هایی که به صورت حروفی در کنار هم قرار گرفته‌اند بسیار زیباتر خواهد بود.
 • به دلیل اینکه نام گرافیکی طراحی شده بر روی جلد مجله، در آینده به عنوان یک نشان تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. به شما توصیه می‌کنیم که نام مجله را به گونه‌ای انتخاب کنید، که قادر به چاپ در اندازه‌های بزرگ و یا کوچک باشد. (جلد مجله هنری)
 • نام مجله و چگونگی طراحی گرافیکی آن باید به صورت مخاطب پسندی ارائه شده باشد، تا مخاطب از میان انواع مجله‌های ارائه شده، مجله مورد نظر را برای مطالعه انتخاب کند. در طرحی جلد مجله و نام آن تأثیر تضاد میان رنگ‌ها را جدی بگیرید و بهترین طراحی را در هر شماره ارائه کنید.
 • در معرفی‌های تبلیغاتی برای مجله به عنوان یک محصول مخاطب پسند و تجاری، تا حد امکان از نام تجاری آن استفاده کنید و معرفی مجله را به گونه‌ای انجام دهید که، به اعتبار تجاری مجله هیچ خدشه‌ای وارد نشود.
 • در طراحی صفحات مجله هم بهتر است که نام مجله به همراه شناسنامه آن در قسمت بالای فهرست مطالب درج شود و شماره صفحات و تاریخ مجله نیز در قسمت پایین صفحه درج شود.

با توجه به اینکه مجلات از اندازه‌های کوچک‌تری نسبت به روزنامه‌ها برخوردار هستند، از طراحی “قطع مجله” به دلیل صرف جویی بیشتر در مصرف کاغذ بهره‌مند هستند.

در واقع در فرآیند قطع مجله باید اندازه مجله به درستی انتخاب شود و بین مطالب مجله و اندازه آن تناسب وجود داشته باشد. (جلد مجله عکاسی)

به عنوان مثال برای طراحی مجله‌های متناسب برای کودکان عرف”قطع مجله” ۲۱*۱۶٫ ۵است و از اندازه‌های دیگر برای طراحی این دسته از مجله‌ها استفاده نمی‌شود. در خصوص طرح جلد مجله کودک نیز نکات تخصصی مربوط به خود وجود دارد.

یکی از نکاتی که در “قطع مجله” تأثیرگذار خواهد بود، اندازه دستگاه‌ها و تجهیزات فنی ارائه شده برای چاپ مجلات گوناگون خواهد بود که به هیچ عنوان اندازه‌این تجهیزات قابل تغییر نیستند. بنابراین با توجه به قابلیت دستگاه‌ها و تجهیزات چاپ، باید اندازه مناسب برای مجله در نظر گرفته شود. هر چند مجلات عمومی اندازه‌ی بزرگ‌تری را نسبت به مجلات تخصصی دارا هستند، تا عموم مخاطبین بتوانند به راحتی این مجلات را مطالعه کنند.

طرح روی جلد مجله

یکی از مهم‌ترین قسمت‌هایی که در یک مجله مورد توجه واقع می‌شود، طراحی روی جلد مجله می‌باشد. عوامل بسیار زیادی در طراحی زیبا و جذاب یک جلد مجله تأثیرگذار هستند، که برخی از این عوامل برای آشنایی بیشتر در این مقاله شرح داده شده است.

دسته‌بندی عکس‌های چاپ شده در صفحه آرایی مجله هنری

تصاویری که در مجلات چاپ می‌شوند، در چهار گروه دسته‌بندی می‌شوند که این چهار دسته جهت آشنایی بیشتر در ادامه بیان شده است.

 • عکس‌های منفرد و تکی به همراه تیتر و شرح جداگانه برای هر عکس
 • عکس‌های منفرد و تکی که داخل یک متن خبری قرار می‌گیرند.
 • عکس‌های گالری مانند که به طور پی‌درپی و متوالی درج می‌شوند.
 • عکس‌های مونتاژ شده

در هنگام قرار دادن عکس بنا بر زاویه دید مشخص بر روی جلد مجله، باید زاویه دید عکس از نظر نوع نگاه آن مورد توجه واقع شود. برخی از عکس‌ها دارای زاویه‌ی دید خاصی هستند، اما برخی دیگر از یک زاویه دید خنثی در هنگام عکس‌برداری برخوردار می‌باشد و قرارگیری این عکس‌ها بروی جلد مجله کاملاً متفاوت خواهد بود.

هنگام قرار دادن عکس بر روی جلد مجله باید به این نکات توجه داشته باشید:

 • آیا عکس مورد نظر قدرت خبری دارد و قدرت تجسم افراد را تحت تأثیر و تقویت قرار خواهد داد؟
 • آیا عکس مورد نظر دارای چه ارزش فرهنگی و هنری می‌باشد؟
 • آیا عکس انتخابی به صورت اختصاصی برای جلد مجله انتخاب شده است؟

طراحی صفحات مجله (صفحه آرایی مجله هنری)

در صفحه آرایی مجله بنا بر نوع مطالبی که درون آن‌ها قرار می‌گیرد، توجه به نکاتی که در ادامه بیان شده است دارای اهمیت می‌باشد.

در طراحی صفحات مجله باید توجه داشته باشید که صفحات به صورت زوج در برابر بیننده قرار می‌گیرند و دو صفحه‌ی متقابل طراحی شده باید از ارتباط مناسبی برخوردار باشند. در واقع طراحی صفحات مجله ترکیبی از تصاویر، رنگ‌ها، حروف چینی، کادر و… می‌باشد.

 بنابراین به وسیله این قابلیت‌ها می‌توان دو صفحه زوج مجله را به راحتی باهم مرتبط کرد، تا بیننده با علاقه بیشتری مطالب درون مجله را مورد مطالعه قرار دهد. هم‌چنین در برخی از اوقات می‌توان از یک عکس افقی بروی هر دو صفحه زوج مجله، برای ارتباط معنایی بیشتر مطالب مجله استفاده کرد.

با توجه به اینکه صفحه آرایی مطالب برای نوشتن مطالب، از دو آرایش ستونی متفاوت برخوردار می‌باشد. باید ارتباط معنایی مناسبی بین مطالب نوشته شده در نظر گرفته شود.

تا مخاطب هماهنگی موضوع را با طراحی صفحات به طور کامل حس کند. بنابراین صفحه آرایی مجله علاوه بر خلاقیت، نیاز به تخصص عملی نیز برای ارائه یک طراحی مناسب و کاربردی نیازمند می‌باشد.

ارتباط صفحات مقابل در صفحه آرایی مجله هنری

صفحات مقابل در صفحه آرایی مجله به دلیل ایجاد یک ترکیب اهمیت دارند. گرید در این صفحات باید به گونه ای باشد که پیوند بصری بین صفحات برقرار نماید.

ترجیحاً جایگذاری عکس در صفحات متقابل به صورت یکسان انجام می شود. بهتر است صفحات مقابل دارای ارزش خاکستری بالایی نباشند زیرا این مساله باعث خستگی چشم بیننده می شود. استفاده از یک تصویر واحد در کل دو صفحه باعث اتحات صفحات می شود اما باید به گونه ای انتخاب شود که قسمت اصلی آن در عطف قرار نگیرد. در دو صفحه متقابل بهتر است زاویه دید تصاویر به طرف عطف باشد

به کار‌گیری رنگ‌ در صفحه آرایی مجله

با توجه به اینکه رنگ‌های به کاررفته در صفحه آرایی مجله، اولین عنصر مورد توجه مخاطب است. توصیه می‌شود که از رنگ‌های کنتراست و متضاد مانند قرمز و مشکی در طراحی صفحات مجله برای جلب توجه بیشتر مخاطبان استفاده شود.

هم‌چنین رنگ‌های متناظر و متناسب در یک طیف رنگی به عنوان مثال نارنجی کم‌رنگ مایل به زرد و یا نارنجی پررنگ، می‌تواند تضاد رنگی جذاب و زیبایی را برای جلب توجه مخاطب به وجود بیاورد.

 اما توجه داشته باشید که بهتر است برای رنگ صفحه آرایی مجله از رنگ سفید و برای مطالب نوشته شده از رنگ سیاه استفاده شود. استفاده از این رو رنگ متضاد خوانایی مطالب را برای مخاطبان افزایش خواهد داد و در هنگام مطالعه مجله چشم­ها دچار خستگی نخواهد شد.

حروف رنگی متنی که بر روی تصاویر چاپ می‌شوند، با توجه به رنگ اصلی پس‌زمینه عکس مورد انتخاب قرار می‌گیرند. به عنوان مثال اگر رنگ به کاررفته در تصویر به کاررفته در متن نارنجی باشد، بهترین رنگ انتخابی برای درج متن بر روی عکس از نوع رنگ آبی در نظر گرفته می‌شود.

استفاده از رنگ‌های متضاد هیجان‌انگیز و آرام ‌بخش، سبب می‌شود که مخاطب علاقه بیشتری به مطالعه مجله داشته باشد. به عنوان مثال استفاده‌ از انواع رنگ‌های‌ آبی‌، صورتی‌، سبز و بنفش‌ کم‌رنگ و رنگ‌های مانند خاکستری روشن و تیره، می‌تواند در هنگام مطالعه، پیام مورد نظر را به طور کامل به مخاطب منتقل سازد.

‌به کارگیری رنگ‌ها درون مجله بیشتر به مخاطبان مجله بستگی خواهد داشت و بنا بر نوع سلیقه این دسته از مخاطبان انتخاب خواهد شد. به عنوان مثال رنگ مورد استفاده در داخل صفحات مجله‌های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کاملاً با یکدیگر متفاوت خواهد بود.

تیتر و سوتیتر در صفحه آرایی مجله

تیتر که به عنوان کلمات قابل توجه برای یک مطلب درون مجله درج می‌شود، بر روی یک موضوع خاص مرتبط با متن متمرکز است و سبب جلب توجه بیشتر مخاطب به مطالعه مطلب مورد نظر خواهد شد. از این رو انتخاب رنگ‌بندی و اندازه حروفی که برای یک تیتر در مجله در نظر گرفته می‌شود، بنا بر موضوعی که در تیتر مورد نظر گنجانده شده است متفاوت خواهد بود.

در مجلات معمولاً از تیترهای جذاب و کوتاه برای جلب توجه بیشتر مخاطب استفاده می‌شود. از این رو یک تیتر ۱۰ حرفی برای استفاده در مجله به هیچ عنوان مناسب نخواهد بود.

برای جلب توجه بیشتر تیترها با حروف بزرگ با وجود یک پس‌زمینه سفید در مجله درج خواهد شد. اما توجه داشته باشید که انتخاب اندازه مناسب برای تیترها از مهم‌ترین نکات قابل توجه می‌باشد. هم‌چنین تعداد سطرهای تیترها، تعداد حروف و اندازه‌ی آن‌ها نیز از اهمیت ویژه‌ای نزد مخاطبان برخوردار می‌باشد.

ساده‌ترین تیترهای در نظر گرفته شده می‌توانند در قالب یک خط قرار بگیرند، اما برخی از اوقات تیترهای بیش از یک خط نیز در صفحات مجله وجود خواهد داشت.

تیترها از نظر تعداد سطر و ستون، می‌توانند به تیترهای یک ستونی چند سطری، یک سطری سراسری و چند سطری تقسیم‌بندی شوند. هم‌چنین در آرایش تیترها می‌توان از اشکال پلکانی، هرم وارونه، مثلثی، نامساوی و متمرکز، نامساوی و متمایل به راست و متساوی‌الاضلاع برای جلوه گری بیشتر تیتر استفاده کرد.

تیترهای مجله را بنا بر نیاز، می‌توانید در قسمت‌های مختلف مجله مورد استفاده قرار دهید، اما باید در جذاب بودن تیتر و محل قرارگیری آن دقت لازم را داشته باشید.

بعد از درج تیتر در مجله، سوتیترها که به عنوان چکیده یا مقدمه‌ای از مطلب مورد نظر هستند، مورد توجه واقع می‌شوند. سو تیترها با حروفی کوچک‌تر از تیتر و بزرگ‌تر از تیتر اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد و مکان قرارگیری آن‌ها بعد از تیترها می‌باشد. سوتیترها باید با فونت مناسب و محتوای دقیق به چاپ برسد، تا بتواند به خوبی توجه مخاطب را نسبت به مطالعه مطلب درج‌شده در مجله جلب کند.

حروف مجله

چگونگی انتخاب حروف یکی دیگر از مهم‌ترین قسمت‌های مهم در صفحه آرایی مجله است. مهم‌ترین مشخصه‌ای که برای حروف در نظر گرفته می‌شود واحد اندازه‌گیری آن‌ها بر اساس واحد پوینت می‌باشد. هر پوینت برابر ۷۲٫ ۱ اینچ است و کوچک‌ترین و بزرگ‌ترین حروف مورد استفاده در بازه‌ای بین یک تا ۸۴ پوینت قرار می‌گیرند.

اندازه‌ای که برای حروف در قسمت‌های گوناگون متن، مانند تیتر، سوتیتر و لید متن مجله در نظر گرفته می‌شود متفاوت می‌باشد. حروف تیتر از سوتیتر بزرگ‌تر است و حروف سوتیتر از متن اصلی درشت‌تر خواهد بود.

 از طرفی برای متن‌هایی که به صورت لید هستند، حروف معمولاً نسبت به سایر حروف به کاررفته در متن مشخص‌تر خواهد بود. چگونگی آرایش حروف برای قرارگیری در صفحات مجله، بنا بر ستون‌بندی مجله بر اساس ستون‌بندی‌های دو ستونه، سه ستونه و یا چهار ستونه متفاوت خواهد بود.

ستون‌هایی که برای نوشتن مطالب مجله در نظر گرفته می‌شود، معمولاً از یک سبک و روش خاصی تبعیت می‌کند، اما در برخی از اوقات بنا بر قرارگیری تصاویر مرتبط با یک مطلب، نوع قرارگیری ستون‌ها تغیر خواهد کرد.

برای حروف چینی مجملات می‌تواند از روش‌های مختلفی مانند حروف‌چینی با ماشین تحریر، تایپ، خطوط تحریری (شابلون) و حروف برگردان، حروف‌چینی دستی، حروف‌چینی ماشینی، فتوتایپ، لاینوترون، لاینوفیلم، فتو ترونیک، اینتر تایپ، لاینوتایپ و فتو تایپ استفاده کرد. که استفاده از این حروف­ها بنا بر قالب مطالب ارائه شده در مجله متفاوت خواهد بود.

فهرست‌ مطالب‌ مندرج در مجله‌

فهرست بندی مجله، یکی از مهم‌ترین قسمت‌های طراحی شده در صفحه آرایی مجله است. زیرا با وجود ارائه یک فهرست بندی مناسب، مطالب مندرج در مجله به راحتی برای خواننده قابل دسترسی خواهد بود. از این رو کافی است تا خواننده فهرست مطالب مجله را بررسی کرده و موضوع علاقه‌اش را برای مطالعه بیشتر انتخاب کند.

در فهرست بندی مجلات معتبر، از تصاویر مرتبط با مطالب بخش مورد نظر نیز برای راهنمایی بیشتر مخاطب استفاده می‌شود. هم‌چنین ممکن است که جلوه‌های رنگی زیبا نیز برای جذابیت بیشتر فهرست بندی مجلات استفاده شود.

 اما مهم‌ترین قسمت انتخاب تیترهای مناسب و مرتبط با مطلب مورد نظر در قسمت فهرست مطالب مجله می‌باشد.

توصیه می‌شود که فهرست مطالب به طور مدون در صفحات اول مجله به چاپ برسد، تا خوانند بتواند به راحتی فهرست مطالب را مورد بررسی قرار دهد و برای جستجوی مطالب مورد نظرش در هر شماره از مجله دچار سردرگمی نشود

 معمولا در صفحه فهرست فضای منفی نسبت به فضای مثبت بیشتر است زیرا مخاطب باید بتواند به راحتی عناوین و شماره صفحات را پیدا کند. نوع و اندازه فونت در صفحه فهرست می تواند با فونت سایر متون مجله متفاوت باشد. در بسیاری از مواقع شناسنامه مجله نیز در صفحه فهرست قرار می گیرد. فهرست بیشتر مجلات یک صفحه است اما گاهی فهرست را در یک ستون یا نصف صفحه جای می دهند و بقیه صفحه با سخن سردبیر کامل می شود.

مشخصات شناسنامه‌ مجله‌

یکی از مهم‌ترین قسمت‌هایی که خواننده را با مجله آشنا می‌کند و او را به خواند مجله ترغیب می‌کند شناسنامه یک مجله می­باشد. شناسنامه مجله بنا بر نوع مجله، در قالب نسبتاً گسترده و مفصلی برای آشنایی بیشتر مخاطب بیان می‌شود.

در درجه اول در قسمت شناسنامه مجله نام مجله و سپس شماره‌ و تاریخ‌ روز، ماه‌ و سال‌ ، شماره مسلسل‌ مجله‌، هفتگی‌ یا دو هفتگی‌، ماهانه‌ یا فصلنامه‌ بودن‌ مجله برای آشنایی بیشتر مخاطب با شیوه نوبت انتشار و زمان ارائه مجله به چاپ می‌رسد.

در ادامه نام صاحب امتیاز مجله، مدیرمسئول، ناشر، مدیر امور اداری‌، سردبیر یا شورای‌ نظارت‌ نویسندگان‌، معاون‌، سردبیر و مسئول‌ آگهی‌ مجله به همراه شماره تلفن‌های ضروری برای تماس با مجله مورد نظر به چاپ خواهد رسید. هم‌چنین نشانی صندوق پستی و آدرس ایمیل و فکس مجله نیز برای ارتباط مخاطبان با مجله در این قسمت قابل مشاهده خواهد بود.

از دیگر مشخصاتی که در قسمت شناسنامه مجله باید به چاپ برسد، شماره تلفن چاپ خانه و نام چاپخانه مجله است. هم‌چنین نام گرافیست­ها و عکاسان مجله و چگونگی تک فروشی و کلی فروشی مجله نیز برای آشنایی بیشتر مخاطبان باید در این قسمت به طور دقیق بیان شود. تا در صورت نیاز مخاطب بتواند به عنوان مثال اشتراک یک ساله مجله را برای استفاده تهیه نماید.

محل مناسب جهت‌ چاپ‌ شناسنامه‌ مجله‌

برای چاپ شناسنامه مجله معمولاً صفحات اول و یا آخر در نظر گرفته می‌شود، که از اهمیت بیشتری نزد مخاطب برخوردار هستند. از این رو توصیه می‌شود که برای حفظ انسجام شناسنامه مجله، آن را در یک قالب یک دست و مناسب با پس‌زمینه سفید در تمامی شماره‌های مجله به چاپ برسانید.

اما اگر علاقه‌مند هستید که از جلوه‌های رنگی در صفحه آرایی شناسنامه مجله بهره بگیرید، فراموش

نکنید که رنگ‌های در نظر گرفته شده را، در شماره‌های مختلف جهت حفظ انسجام شناسنامه مجله تغییر ندهید.

چگونگی شماره‌گذاری‌ صفحات‌ در صفحه آرایی مجله‌

در صفحه آرایی مجله توجه داشته باشید که تمامی صفحات باید به طور دقیق شماره گذاری شوند، تا خواننده در هنگام مطالعه مجله به راحتی بتواند به شماره‌های مورد نظرش دسترسی پیدا کند.

هم‌چنین شایان ذکر است که بهترین مکان برای قرارگیری شماره صفحات مجله در سمت بازشوی مجله در پایین صفحه می‌باشد، تا مخاطب به راحتی بتواند به شماره صفحات مورد نظرش دسترسی داشته باشد.

در قسمت منگنه دار مجله نیز می‌توانید نام‌ مجله‌ و شماره مجله و تاریخ‌ انتشار آن را قرار دهید، تا در زمان جدا شدن ورق‌های مجله، هویت مجله مجدداً قابل بازیابی باشد.

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس