PixelArt چيست ؟

یک توضیح بسیار ساده آن است که در حقیقت هر هنر تصویری دیجیتالی از پیکسل ساخته شده پس آن را می توان یک هنر پیکسلی نامید. اما در اصل PixelArt یعنی هنر ساخت یک تصویر تنها با استفاده از Pixel ها. درست است … ساخت کلی یک تصویر تنها و تنها با گذاشتن پیکسلها بر روی هم … ! در این روش طراحی از حداقل امکانات طراحی استفاده می شود و تصویر و هنر تنها با استفاده از نقاط ساخته می شوند. در این هنر ما چیزی به عنوان خط ، کمان و …. نداریم. هر چه که هست با پیکسل ساخته می شود. اگر قرار است خطی کشیده شود می بایست تک تک توسط نقاط ساخته شود!

پيكسل چيست ؟

کلمه Pixel یا همان پیکسل از کلمات Picture Element گرفته شده است. در تعریفی دیگر پیکسل کوچکترین نقطه تشکیل دهنده یک گرافیک و تصویر می باشد. وقتی هزاران پیکسل در کنار یکدیگر قرار می گیرند یک تصویر ایجاد می شود. دقت کنید شما حتی زمانی که دارید به این مقاله نگاه می کنید در حقیقت دارید هزاران پیکسل در کنار یکدیگر را مشاهده می کنید که تجمع آنها در کنار هم این تصاویر و نوشته ها را آفریده است.

خوب حالا چگونه مي توان پيكسل ساخت ؟

برنامه های بسیاری برای ساخت پیکسل وجود دارد. ساده ترین این برنامه ، برنامه معروف Paint مایکروسافت است که در ویندوز به صورت خودکار نصب می شود. اما در حال پیشرفته ( که ما از این پس بر روی آن توضیح خواهیم داد ) برنامه قدرتمند Photoshop می باشد.

PixelArt در كجا كارايي دارد ؟

خوب جواب دادن به این سوال بسیار آسان است. گرافیک بسیار از دستگاههای کوچک دستی مانند موبایل ، گیمهای بازی و … از این هنر استفاده می کنند. بسیاری از بازی های کامپیوتری مانند Super Mario Brothers از همین شیوه برای طراحی استفاده کرده اند. آیکون های ویندوز بر همین اساس طراحی شده اند. بسیاری از سایتهای اینترنتی از همین شیوه استفاده کرده اند. شکلکهایی که شما در اینترنت می بینید با همین شیوه طراحی شده اند !!! پوسته بسیاری از برنامه های کامپیوتری مانند Winamp با همین روش درست شده اند. PixelArt همیشه در میان شما بوده. شما به آن توجهی نکردید اما من مطمئن هستم پس از مشاهده این مقاله حتماً خودتان می توانید مثالهای بیشتری پیدا کنید.

خوب ما فهميديم PixelArt چي هست … اما مثال مي خواهيم !
بفرماييد … اين هم چند مثال تصويري تا اين موضوع را بهتر متوجه شويد :


فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس