تصویر Bitmap یا پیکسلی چیست؟

به نوع خاصی از فایلهای تصویری که با شبکه ای از پیکسلها و یا نقاط رنگی شکل گرفته اند، Bitmap می گویند. از ویژگیهای این نوع از تصاویر میتوان به این موضوع اشاره کرد که اندازه یا سایز این گونه تصاویر نسبت به مقدار اوّلیّه، قابلیت کوچکتر شدن را دارا میباشد به گونه ای که از کیفیت تصاویر خیلی کاسته نشود اما اگر اندازه ی تصاویر Bitmap افزایش پیدا کنند، Pixelate صورت میگیرد یعنی کیفیت آنها به نسبت سایز اولیّه، کاهش خواهد یافت. از جمله تصاویر پیکسلی، همین تصاویر ایجاد شده توسط دوربینهای دیجیتال می باشد. البته قابلیت تبدیل تصاویر پیکسلی به برداری (Vector) وجود دارد. 

بهترین برنامه هایی که قابلیت ویرایش و کار با تصاویر پیکسلی یا Bitmap را دارا میباشند، به شرح زیر میباشد:

Adobe Photoshop: این نرم افزار محبوب، مخصوص کار با تصاویر پیکسلی و یا اصطلاحاً (Raster images) می باشد و در برخی از موارد محدود برای تصاویر برداری نیز میتوان از آن بهره برد که صد البته در این موضوع (تصاویر برداری) در حد و اندازه ی Illustratorنخواهد بود. 


Painter: این نرم افزار که به محبوبیت فتوشاپ نمی باشد، در ویرایش تصاویر Raster واقعاً قدرتمند ظاهر شده است که بواسطه آن میتوان، نقاشی رنگ روغن (Oil painting) را به خوبی با آن شبیه سازی کرد. 


PicMonkey: این نرم افزار که ویرایشگر آنلاین تصاویر می باشد، دارای ابزارها، فیلترها و افکتهای بسیاری می باشد که بواسطه آنها قادر به اصلاح، بهبود، تزئین و سفارشی نمودن تصاویر خود می باشید. 


Gimp: بواسطه ی این نرم افزار نیز قابلیت ویرایش تصاویر دیجیتالی Bitmap میسر میباشد که شباهتهایی را هم با نرم افزار فتوشاپ داراست. 


Krita: از این نرم افزار نیز که شباهتهای کمی با نرم افزار فتوشاپ دارد میتوان استفاده نمود که البته بیشتر به منظور ترسیم و طراحی از آن استفاده می شود. 


Picadilo: در این وبسایت نیز دو ابزار آنلاین برای ویرایش تصاویر تعبیه شده است، که یکی از آنها ویرایشگری بسیار کامل و دیگری ویرایشگری بسیار ساده میباشد و مستقیماً از طریق مرورگر خود قادر به استفاده از آنها می باشید. 


از انواع فرمتهای مختلف تصاویر Raster، میتوان موارد زیر را عنوان کرد:

  • PSD -PhotoShop Document: فرمت استاندارد فایلهای فتوشاپ با قابلیت پشتیبانی از لایه ها
  • TIFF -Tagged Image File Format: این فرمت قابلیت متراکم و فشرده سازی تصاویر را بدون کاهش کیفیت فراهم میکند و به نوعی میتوان گفت قابلیتهای فایل PSD با حجم کمتر را داراست
  • JPEG -Joint Photographic Expert Group: که در واقع یک سیستم فشرده سازی محبوب تصاویر بالاخص در امور اینترنتی می باشد
  • PDF -Portable Document Format: این فرمت به شما اجازه ی ذخیره سازی تصاویر هم برداری و هم پیکسلی را به شما میدهد که جهت پرینت گرفتن فایلها بسیار مفید میتواند باشد
  • GIF -Graphics Interchange Format: که قابلیت استفاده از 256 رنگ و لایه های انیمیشنی را برای شما فراهم می آورد
  • PNG -Portable Network Graphics: این فرمت ضمن فشرده سازی تصاویر قابلیت نمایش شفافیت یا transparency را در تصویر ممکن میسازد و نسبت به GIF کیفیت نسبتاً بهتری دارد.
فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس