گرافیک برداری چیست؟

تفاوت گرافیک برداری (وکتور Vector) با گرافیک شطرنجی (رستر Raster) چیست؟

گرافیک برداری چیست؟ گرافیک شطرنجی چطور؟ ما در پیک شادی همیشه به مشتریان گفته ایم چنانچه طرح چاپ بادکنک تان را برای ما میفرستید، خیلی بهتر است که آن را با فرمت وکتور یا همان گرافیک برداری برایمان بفرستید. و فرمت آن را EPS و یا PDF خروجی بگیرید که بتوانیم در نرم افزارهایی مانند ایلوستریتور و یا کرل دراو باز کنیم. این کار برای بهینه کردن فایل ها برای چاپ روی بادکنک بسیار اهمیت دارد. بعنوان مثال گاهی لازم است ابعاد طرح را مناسب چاپ تغییر دهیم و یا ضخامت خطوط و فاصله خطوط و مواردی از این  دست که گاهی باید تنظیم شوند تا خروجی کار به بهترین حالت درآیند. اکثریت مشتریان با فرمت ها آشنا نیستن و  فرق فرمت های تصاویر وکتور با رستر را نمی‌دانند که طبیعی هم هست و  ما خرده ای به آنها نمیگیریم. در بسیاری از موارد هم پیش آمده که مشتری برای احترام  گذاشتن به خواسته ی ما فایل گرافیک شطرنجی (رستر) را در نرم افزارهایی همچون ایلاستریتور یا کورل دراو وارد کرده و بدون Trace کردن یا تبدیل کردن آن به فرمت وکتور یا گرافیک برداری، برای ما خروجی هایی مانند PDF می گیرد و ارسال می کند. که در واقع این فایل هیچ فرقی با فرمتهای رستری مانند JPG یا PNG و فرمت های رستری دیگر ندارد. و  ما مجبور می‌شویم خودمان برایشان طراحی کنیم.

چون عمدتا طرح ها برای چاپ دیجیتالی تنظیم شده اند و معمولا در نرم افزار فتوشاپ طراحی می‌شوند. و لزومی هم ندارد که اینگونه طرح ها (که اکثرا از عکس های گرفته شده با دوربین‌های دیجیتالی استفاده می‌شوند) حتما فرمت گرافیک برداری داشته باشند. ولی گاهی از طرح هایی برای چاپ استفاده می کنیم که در آن لوگو و حروفچینی های خاص نقش اصلی را ایفا می‌کنند. و در کیفیت آنها باید دقت زیادی شود. همچنین در مواقعی که طرح ها باید در ابعاد بسیار بزرگتری چاپ شوند که در اینصورت چندین برابر بزرگنمایی شوند، بدون آنکه پیکسلیت شوند و به اصطلاح رنجه رنجه شوند. در این مواقع حتما باید از گرافیک برداری استفاده شود.

شرکت های معتبر اکثرا لوگوی خود را با فرمت گرافیک برداری طراحی کرده اند و باید اینگونه باشد. چرا که برای تبلیغات و چاپ در هر ابعادی این نوع فرمت لازم و  ضروری است. پس شما هم اگر تاکنون نسخه‌ی وکتور لوگوی خود را آماده نکرده اید حتما این کار را انجام دهید چون لوگوی شما در فرمت گرافیک شطرنجی، هرقدر هم که با کیفیت باشد برای چاپ های با ابعاد بزرگ و همچنین موارد دیگر که در این مقاله خواهید آموخت، ضرورت دارد که به فرمت وکتور تبدیل شود. چنانچه بخواهید ما اینکار را برایتان انجام می‌دهیم.

گرافیک برداری (وکتور)

گرافیک برداری یا وکتور گرافیک (Vector Graphics) فرمتی از فایل های گرافیکی است که تصویر در آن از مشخصات هندسی و برداری مانند مجموع نقاط و خطوط و منحنی ها تشکیل شده است.

فایل های تصویری گرافیک برداری از مجموع خط ها و منحنی هایی به نام بردار شکل گرفته‌اند که براساس قواعد و اصول ریاضی طراحی شده‌اند.

بر خلاف یک تصویر گرافیک شطرنجی، یک تصویر گرافیک برداری از پیکسل ساخته نمی‌شود، که مزایای بسیاری برای طراح دارد. کوچکترین عناصر گرافیک برداری، نقاط مرجع است که با استفاده از خطوط مستقیم و منحنی به منظور شکل دادن به یک شیء خاص به هم متصل می‌شوند. برای ایجاد یک تصویر، طراح آن را فقط با تعداد کافی از نقاط محصور می‌کند، سپس خطوط بین آنها را ترسیم می‌کند.

این کار به راحتی می تواند با ویرایشگرهای تصویری مانندAdobe Illustrator  و Corel Draw انجام شود.

وضوح تصویر های گرافیک برداری

جزء به جزء قسمتهای تصاویر گرافیک برداری را می‌توان بی آنکه کیفیتشان را از دست بدهند تغییر داد و یا جابجا کرد. زوم کردن بر روی این گونه تصاویر و بزرگ و  کوچک کردن آنها باعث افت کیفیت یا اصطلاحا رنجه نمی‌شود. که این امر باعث گرفتن خروجی با کیفیت در فرمت های مختلف تصویری و چاپ با وضوح بالا در هر اندازه‌ای می‌شود.

فرمت ها و ویرایشگرهای تصویر گرافیک برداری

یکی از معروفترین فرمت‌های فایل‌های گرافیک برداری یا همان وکتور، فرمت SVG است که در آن عناصر گرافیکی کاملا مقیاس پذیر هستند. از دیگر فرمت ها:

PDF فرمتی بسیار محبوب و توسعه یافته برای نمایش مطالب چاپی (لوگوهای گرافیک برداری)، و اسناد است.

EPS فرمتی دیگر از فایل های گرافیک برداری سازگار با تمامی ویرایشگرهای محبوب (Illustrator، Photoshop، CorelDraw، GIMP، و غیره) توسعه یافته توسط شرکت Adobe است.

AI یک فرمت وکتور که کمتر مورد استفاده قرار می گیرد و به طور خاص برای Adobe Illustrator طراحی شده است.

CDR فرمتی است که به طور انحصاری برای فایل‌های Corel Draw توسعه داده شده و با دیگر نرم افزارهای ویرایش تصویر گرافیک برداری (وکتور) سازگار نیست.

گرافیک شطرنجی (رستر)

گرافیک شطرنجی یا رستر گرافیک (Raster Graphics) نوعی حالت گرافیکی است که با تقسیم تصویر به مربع‌های کوچک (کوچکترین بخش تصویر گرافیک شطرنجی که پیکسل نام دارند) شکل می‎گیرد. پیکسل، به نقاط ریزی گفته می‌شود که محتوای تصاویر دیجیتالی را تشکیل می‌دهند. هر بخشی از یک تصویر، می‌تواند شامل صدها و هزاران پیکسل باشد. به تصاویر گرافیک شطرنجی گاهی بیت‌مپ نیز گفته می‌شود. برای تشخیص یک تصویر رستر یا بیت‌مپ می‌توانید با بزرگنمایی کردن تصویر و دیدن از فاصله نزدیک به آن متوجه شوید. چنانچه به حد کافی تصویر رستر را زوم کنید، نقاط مربع هر پیکسل را بصورت شطرنجی می‌توانید ببینید. بویژه در پیرامون لبه‌ها که کنتراست رنگی بسیاری دارد. بهمین دلیل می‌توان گفت سایز اینگونه فایل ها بزرگتر از تصاویر گرافیک برداری هستند.

وضوح تصاویر گرافیک شطرنجی

تصاویر در گرافیک شطرنجی را نمی‌توان بدون افت کیفیت تغییر اندازه داد. بعنوان مثال اگر تصویر رستری در ابعادی خاص را در فتوشاپ یا هر نرم افزار گرافیکی دیگری بزرگتر از اندازه ای که هست بخواهیم تغییر دهیم، پیکسل ها نسبت به آن تصویر، تعداد معینی با رنگهای مشخص دارند که در صورت تغییر ابعاد، این پیکسل ها از حالت اولیه خارج می‌شوند و چون به تعداد آنها افزوده شده اطراف و لبه های تصویر پیکسل‌هایی نزدیک به رنگ آن قسمت جایگزین میشود که تصویر را از حالت اولیه خارج می‌کند. با هر بار تغییر اندازه تصاویر رستر این عمل تکرار می‌شود که در این صورت خروجی کار، تصاویر کدر و پیکسلیت شده خواهد بود.

گاهی خروجی گرفتن با فرمت های مختلف گرافیک شطرنجی از یک تصویر بدون تغییر اندازه آن، بخودی خود موجب تغییراتی در پیکسلها و کم و زیاد شدن سایز آن فایل می‌شود. در حالی که در تصاویر گرافیک برداری اینگونه مشکلات وجود ندارد. از مزیت های گرافیک برداری یا وکتور این است که می‌تواند به راحتی و بدون افت کیفیت، افزایش ابعاد داشته باشد.

گرافیک شطرنجی اکثرا با عکس‌ها و تصاویر واقعی سر و کار دارند و مناسب چاپ های دیجیتالی می‌باشند، در حالیکه گرافیک برداری بیشتر برای حروف چینی یا طراحی‌های گرافیکی مانند لوگو ها به کار می‌رود. و در چاپ های سیلک اسکرین و تامپو و … بیشتر مورد استفاده قرار می  گیرد.

فرمت ها و ویرایشگرهای تصاویر مبتنی بر گرافیک شطرنجی

JPG یا (JPEG) یک فرمت تصویری گرافیک شطرنجی است که اکثرا برای استفاده در وب به کار برده می‌شود. کیفیت و کوالیتی فایل‌های JPG ها را می‌توان با استفاده از فتوشاپ برای صرفه‌جویی در فضای وب و افزایش سرعت لود شدن، فشرده و بهینه سازی کرد. با این کار می‌توان فایل‌های با حجم کم و با کیفیت نسبتا بالا را ایجاد کرد.

PNG یکی دیگر از فرمتهای گرافیک شطرنجی است. تفاوت عمده بین PNG و JPG این است که یک فایل PNG می تواند پس زمینه شفاف داشته باشد. بنابراین PNG برای ذخیره فایل های لوگو برای وب‌سایت‌ها ایده‌آل است زیرا می توان انواعی از تصاویر مختلف کوچک با حجم کم را روی یک پس زمینه رنگی بزرگتر قرار داد و از تکرار تصاویر بزرگ با حجم بالا اجتناب کرد.

TIF یا (TIFF) یک فرمت بزرگ رستر است. این فرمت کیفیت تصویر را کم نمی‌کند. به همین دلیل برای تصاویری که در چاپ استفاده می شود، کاربرد ویژه ای دارد.

از ویرایشگرهای تصاویر مبتنی بر گرافیک شطرنجی، می‌توان به نرم‌افزارهایی همچون پینتر، فوتوشاپ، پینت.نت، گیمپ و پینت، اشاره کرد.

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس