تفاوت گرافیک پیکسلی و برداری

منظور از گرافیک پیکسلی چیست ؟

اگه تا به حال تصاویر بدون کیفیتی رو دیده باشید متوجه میشید که در تصویر نقاط مشخصی وجود داره . این نقاط مشخص که به تراکم های کم و زیاد در تصاویر موجود هستن رو پیکسل نام میبرند . به عبارت دیگه در تصاویر دیجیتالی پیکسل کوچکترین جزء ساختاری یک تصویر رو میگن . پیکسل رو بعضا در مباحث مربوط به گرافیک و تصویر ، نقطه هم نام می برند که اون رو کوچکترین نقطه تشکیل دهنده تصویر نیز می خونند . در گرافیک پیکسلی ، هر پیکسل میتونه رنگ خاصی به خودش اختصاص بده و با قرار گرفتن چندین هزار پیکسل در کنار همدیگه با رنگ های مختلف یک تصویر گرافیکی زیبا به وجود میاد .

فرمت های JPG , BMP , GIF از فرمت های معمول گرافیکی پیکسی یا شطرنجی و یا Raster Graphics هستند .

نرم افزار فتوشاپ یک نرم افزار پیکسلی هست که محاسبات تصویری اون بر مبانی پیکسل طبقه بندی شده و استفاده میشه . از نرم افزار فتوشاپ میشه به عنوان قوی ترین نرم افزار پیکسلی برای ویرایش یا ساخت تصاویر پیکسلی در ابعاد و حجم های بسیار بزرگ یاد کرد .

در تصویر زیر میتونید مشخصا ببینید که چگونه پیکسل ها با در کنار هم قرار گرفتن ، تونستن یک صفحه نمایش رو به وجود بیارند . در مانیتور های قدیمی به دلیل تراکم کم پیکسل ها ، کیفیت تصاویر هم کمتر بود ولی امروزه چون تراکم پیکسل ها بسیار زیاد هست ، میتونن تصاویر و رنگ های بهتری رو به وجود بیارند .

مگاپیکسل چیست ؟

شاید تا به حال برای خرید دوربین های دیجیتالی و یا گوشی های موبایل اقدام کردید و با عبارت هایی مثل : صفحه نمایشش چند مگا پیکسله ؟ یا رزولوشنش چند مگا پیکسله ؟ آشنا شدید .

مگاپیکسل ، یک میلیون پیکسل است . این عبارت ، تنها برای مشخص‌کردن تعداد پیکسل‌های تصویر به‌کار نمیره . کاربرد دیگه اون ، نشان‌دادن شمار عناصر گیرنده تصویر یا تعداد عناصر نمایشی نمایشگرهای دیجیتال است . به عنوان مثل : دوربینی با ابعاد ۲۰۴۸×۱۵۳۶ عنصر حسگر را معمولا  ( ۳.۱ مگاپیکسل ) ( ۳،۱۴۵،۷۲۸ = ۱۵۳۶ × ۲۰۴۸ ) می‌خونند . از مگاپیکسل اغلب به‌ عنوان یکی از مشخصه‌های بهتر بودن یاد می‌شه ، به‌ همین‌ خاطر یکی از ویژگی‌هایی است که کیفیت دوربین را مشخص می‌کنه .

منظور از گرافیک برداری چیست ؟

گرافیک برداری رو میتونم به این شکل برای شما معنی کنم که محاسبات در این نوع گرافیک بر مبنای بردار و ریاضیات و در قالب مجموعه‌ ای از مشخصات هندسی نقاط ، خط‌ها ، منحنی‌ها و چند ضعلی‌ ها ذخیره می‌شود . نرم افزار های زیادی مثل : Adobe Illustrator , CorelDraw ,Autodesk AutoCad به صورت Vector Graphic پردازش انجام میدهند .

از ویژگی های بسیار مهم تصاویر وکتوری ایجاد شده در گرافیک برداری ، میشه به این مورد اشاره کرد که در این نوع تصاویر شما به راحتی میتونید بدون از دست دادن کیفیت  ، اندازه اونها رو کوچک یا بزرگ کنین و هیچ گونه تغییر کیفیتی در تصویر مشاهده نکنین . به عبارت دیگه تصاویر وکتوری کاملا مستقل از رزولوشن هستند . یکی از برترین فرمت های تصاویر وکتوری که جدیداً مقالات زیادی در موردشون نوشته میشه و لقب آینده تصاویر وب رو به خودشون اختصاص دادند ، تصاویر با فرمت SVG هستند .

تفاوت دقیق گرافیک پیکسلی با برداری ؟

نمیخوام با نوشتن متن بیشتر وقت شما گرفته بشه به همین جهت با گذاشتن یک عکس بسیار ساده و قابل فهم ، شما رو به مشاهده تفاوت اصلی گرافیک پیکسلی و برداری دعوت میکنم :فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس